Українське Державне Підприємство Поштового Зв`язку
На головну сторінку Електронна пошта Мапа сайту
Поштарі: «Головне в роботі – спілкування з людьми» ццц

Шестиденний робочий тиж­день, праця на свіжому повітрі не­залежно від погоди та пори року, фізичні навантаження, щоденне спілкування на різноманітні теми, а іноді й просто душевна розмова - такі, подекуди недекларовані, умови праці поштарів. Адже тіль­ки на перший погляд їхня робота полягає в доставці листів і газет: для когось листоноша - чи не єдина людина, з якою можна по­спілкуватися. Від нього дізнають­ся новини, йому довіряють осо­бисті переживання. І хоча сьогодні частину місця в сумці листоноші, крім газет, займають споживчі то­вари, а паперові листи не можуть «наздогнати» електронні, поштарі продовжують працювати, як і ра­ніше. Щоб побачити життя пошти у сучасних реаліях, журналісти «ПВ» не тільки поспілкувались, а й «попрацювали» разом із полтав­ськими листоношами.
    Нашим першим «екскурсо­водом» стала Наталія Капиця - поштар відділення №3, яка працює тут майже вісім років. Більшість часу вона проводить, доставляючи пошту до осель, хоча певна частина листів і га­зет надходить до офіційних установ, наприклад Аграрної академії, яка також входить до її дільниці.
    Робочий день Наталії Григо­рівни починається з доставки пенсій, разом із ними вона бере з собою необхідний у господар­стві крам: від його продажу пош­та отримує додатковий дохід, а пенсіонерам - допомога. За один раз усього не порозносиш, поза - як гроші - справа відповідальна, тож доводиться робити по кілька «рейдів».
    Уже після цього листоноші беруться за листи та газети. Перед доставкою їх, відповідно до адрес полтавців, розкладає сортувальник, а замовлені лис­ти вносять у список доставки, у якому підписуються отримува­чі. Традиційні поштарські сум­ки тепер використовують рідко - обсяги листування та перед­плачених газет із радянських часів помітно зменшилися. Поки добираємося за адресами, На­талія Григорівна розповідає про сьогоднішний стан передплати і роботу взагалі:
    - Передплачують періодику сьогодні не дуже охоче, більша частина передплати тримаєть­ся на старшому поколінні: вони звикли отримувати інформа­цію з газет і журналів. Молодь у цьому плані більше покладаєть­ся на інтернет і телебачення. Я сама передплачую чимало ви­дань - загалом близько 15: тут і «Полтавський вісник», і «Країна порад», і «Факты» та інші. Що­правда, не завжди вистачає часу, щоб усе читати, особливо влітку, коли роботи більшає.
    У дворі одного з будинків, куди доставляємо пошту, на лис­тоношу вже чекають - пенсіонер­ки вітаються, розпитують про останні новини, а дізнавшись, що про її роботу буде стаття, по­чинають хвалити свого поштаря, кажуть, що товаришують із нею вже давно. Наталія Григорівна таку відкритість у спілкуванні по­яснює просто: до людей треба йти з гарним настроєм:
    - Ви знаєте, спілкування з людьми - наука непроста, часто не знаєш, що готує тобі наступ­на зустріч. Звичайно, іноді тра­пляються й складні характери, але така вже робота: доводить­ся шукати підходи до кожного. Адже коли на твоїй дільниці тебе люблять і поважають, то й пра­цювати веселіше. Крім того, і живе спілкування декому просто необхідне, особливо пенсіоне­рам: вони розповідають про своє життя, жаліються на здоров'я, діляться успіхами. І якщо їх справді вислуховувати, можна побачити, як їм на душі стає легше. Із мо­лоддю все інакше: пошти їм над­ходить не так багато, та й удома їх застати важко - хто навчаєть­ся, а хто працює.
    Зовсім інші умови праці у лис­тоноші поштового відділення №14 Ольги Рапоти: вона забезпечує поштою державні установи. Щоб вчасно доставити всі листи та пре­су до адресатів, жінка виходить на роботу із чотирма великими паке­тами, які разом важать добрячих 10 - 15 кг. Спеціальна поштарська сумка, щоправда, в Ольги Тихонвни також є, але на запитання, чому нею не користується, вона лише сміється:
    - Та що ж я до неї покладу? До неї влізе хіба що стос листів, які на один відділ ідуть.
    До району, у якому доведеться працювати (а це вулиці Жовтнева, Зигіна та Раїси Кириченко), її під­возить машина, адже відділення розташоване аж біля пам'ятника Зигіну. Щоправда, ходити все одно доводиться чимало: в одній лише будівлі облдержадміністра­ції шість поверхів, не кажучи вже про кількість кабінетів.
    Про свою професію Ольга Тихонівна розповідає охоче: пра­цювати на пошті почала ще 1968 року, тоді просто потрібні були гроші на виховання двох дітей, та й робота «від дзвінка до дзвінка», як на заводі, не приваблювала:
    - Спочатку я не думала довго лишатися поштарем, але потім зрозуміла, що працювати подо­бається. Уже зараз усвідомлюю, що залишилася листоношею, і продовжую працювати, хоча вже й на пенсії, через різноманітність цієї роботи: щодня спілкуюся з різними людьми, бачу, що моя робота справді важлива для них.
    У роботі такий підхід прино­сить суттєві «дивіденди»: в усіх установах, де ми з нею побували, її зустрічають як друга, а ділові розмови починають лише після розпитувань про справи. Але ро­боти особисті справи не затри­мують: за кілька годин пакунки з листами та газетами «худнуть», і нарешті у скриньку опускаєть­ся останній лист, а у відомості з'являється останній підпис про отримання. Але перед тим як піти додому, необхідно залишити до­кументи про успішну доставку та закріпити підписом закінчення робочого дня.
    Сьогодні на Полтавщині пра­цюють 2300 листонош, і в біль­шості з них робота має свої особливості: у когось дільниця - територія цілого села, у когось вона менша й обмежується кіль­кома вулицями, зате більша щіль­ність адресатів. Але хоч би як від­різнялась їхня робота, більшість листонош об'єднує одна профе­сійна якість - позитивний погляд на світ, з яким, як вони самі ка­жуть, і «ходиться легше».
Сергій Лещенко
«Полтавський вісник» №41 від 12.10.2012 р.
© 2002-2008, Укрпошта
Дизайн: НАІР
Розробка: Віадук-Телеком