Українське Державне Підприємство Поштового Зв`язку
На головну сторінку Електронна пошта Мапа сайту
Тульчин

Потоцькі отримують землі Нестервара у 1726р. , які до цього належали брацславському старості Калиновському. Тут ще у 1607 році за наказом польського короля Сигізмунда ІІІ побудована фортеця. Потоцький, володар багатьох земель Польщі, вирішує розмістити свою резиденцію саме в Нестерварі. За його запрошенням приїжджає архітектор Лакруа. Француз знав як догодити представнику найбагатшого роду, він споруджує грандіозний за масштабами комплекс. Для розбиття парку теж запрошуються професіонали своєї справи – П’єр Лепро та Людвіг Метцель. Тандем французів народжує розкішний комплекс. Резиденція з Кристополя переноситься в Нестевар, якій міняє у зв’язку з цією подією назву на Тульчин.

Саме тут в Тульчині Олександр Пушкін зустрів двох муз, ними були доньки Потоцького Софія та Ольга.

Комплекс, створений французьким архітектором Лакруа, складався з палацу, театру, манежу, стайні, турецької лазні, оранжереї, службових приміщень. Сам палац побудований у стилі раннього класицизму і складається з головного корпусу та двохповерхових флігелів, розташованих у вигляді літери П і сполучених одноповерховими напівкруглими галереями. Акцентом головного фасаду є лоджія, що несе десять колон іонічного ордеру. Фасади флігелів трьохосьові. За центральною віссю – арки проїздів (в західному флігелі вона закладена). Арки підкреслені шестиколонними портиками великого тосканського ордеру (на фасаді західного флігеля цього не має). В полі цих портиків розміщені горельєфні композиції військової атрибутики. Богові вісі – входи в будівлю акцентовані чотириколонними та портиками-ґанками. Біля південного торця східного флігеля розміщався корпус кухні.

Розміщення службових будівель було визначено загальним архітектурним задумом ансамблю. Ідея цілісності ансамблю домінувала в архітектурному вирішенні таких суто утилітарних споруд як манеж і стайні. Вони разом з театром утворювали два прямокутні в плані, дуже видовжені, двоповерхові флігелі, розташовані обабіч парадної алеї при під’їзді до палацу. Їхнє архітектурне вирішення в стилістиці класицизму майже не було пов’язане з утилітарною функцією. Так, театральний зал у вигляді амфітеатру, разом із сценічною частиною, був “втиснутий” у ліву половину прямокутного службового флігеля. Праву половину займав манеж.

Частину службових корпусів, зокрема стаєнний, зруйновано протягом 1917-1920 років. Протягом ХХ дуже перебудовано театральний корпус.

В середині інтер’єри не збереглися, лише трохи в головному вестибулі головної будівлі, також сходи, які ведуть на других поверх, де були розташовані парадні зали. Зараз тут знаходяться теж зали і кухня. Тут проводяться весілля та інші урочисті події. А поруч стоять бокові корпуси і чекають на свій час… Реставраційні роботи, які розпочалися в 1975р., досі не скінчилися.

До палацового ансамблю прилягав ландшафтний парк в англійському стилі, створений у 1780-і роки за проектом французького архітектора П’єра Ленро. У композицію парку, якому сам власник, граф Станіслав Щенсний Потоцький дав найменування “Хороше”, і де переважали італійська тополя і сосна, було включено систему ставків і каналів, що з’єднувалися колись з річкою Тульчинкою. На ставках були острови, сполучені з берегами дерев’яними мостами. Парк прикрашали альтанки, фонтани, скульптура. Все це протягом ХХ століття було повністю втрачено.

< Палац Потоцького >
























З колись розкішної резиденції відкривається вид на колишній костел. Тут Станіслав Потоцький взяв в законний шлюб свою останню дружину – Софію, якій подарував відомий парк в Умані. Побудований костел на місті дерев’яного. Старий костел був зведений на кошти Адама Калиновського у 1636р. Потім його зруйнували козаки. В 1780 Станіслав Щасний Потоцький зводить новий. Архітектурно він перекликався з палацом. Як пише Дмитро Малаков, мешканці Тульчина пишалися костелом вважали, що він побудований за взірцем собору св. Павла в Римі, як то палац називали подільським Версалем. З 1831р монастир скасовано, костел перетворено на церкву Різдва Христова

< Костел >
( перед костелом розмыщений пам'ятник Суворову)







( собор св. Павла в Римі )


В Тульчині ще є один палац – Верхній (новий) адреса Леніна, 8. В ньому у 1796-1797рр розміщалася ставка Суворова. Саме в цьому палаці великий полководець написав працю, якою і досі користуються на службі, “Наука перемагати”. Палац побудований теж в стилі раннього класицизму. Цегляний, двоповерховий, з розвинутими бічними різалітами, які спочатку були одноповерховими. Центральна частина головного північного фасаду підкреслена чотириколонним портиком тосканського ордеру, над ним трикутний фронтон. Є відомості, що цей верхній новий палац сполучався з великими підземними ходами.


< палац – Верхній >




< Синагога >
(В колишній синагозі зараз розміщається РАГС.)


© 2002-2008, Укрпошта
Дизайн: НАІР
Розробка: Віадук-Телеком